Latest World News

Trump’s suçlanmasından sonraki aşamalar: Jüri, parmak izi ve kefalet

10

ABD’deki bir sonraki siyasi aşamanın parametrelerini önümüzdeki birkaç gün belirleyecek. Tüm gözler New York’a çevrilirken, eski Başkan Donald Trump’ın akıbetiyle ilgili gizemin çözülmesi bekleniyor. Ülke için “felaket” uyarıları yapılıyor.

Cumhuriyetçiler, ABD tarihinde ilk kez eski bir başkana karşı suç duyurusunda bulunulmasının sonuçları konusunda alarma geçti. Cumhuriyetçi Senator Lindsey Graham, bu tür bir adımın “ülkeyi infilak ettireceğini” söyledi. Trump’ın avukatı Joe Tacubina, eski Başkan Trump’ın bir suçla itham edilmesi halinde “topyekün savaş” uyarısında bulundu.

Bu açıklamalar ve Trump’ın destekçilerine gösteri çağrısı yapması üzerine New York Police Departmanı 36 bin polis memuruna teyakkuz emri verdi. Washington’daki Capitol Police binanın etrafına bariyerler yerleştirdi ve una hazırlık için daha fazla unsuru seferber etti. Ancak Trump bugüne kadar gündemini değiştirmedi. Seçim kampanyasının bir parçası olarak Cumartesi günü Teksas’a gidiyor.

They are the best sources

I would like to know why this is true. Trump’s kaderini belirleyecek juri toplantısı ve iddianame, eski başkanın Manhattan’da mahkeme karşısına çıkacağı güne kadar gizli tutuluyor. Komisyon, başta iddia makamının baş tanığı olan Trump’ın eski avukatı Michael Cohen olmak üzere bir dizi savunma ve iddia makamının tanıklarının if adelerini dinleyecek. Eski başkana karşı suç duyurusunda bulunulması, 23 juri üyesinden 12’sinin bu yönde oy kullanmasına bağlı olacak. Manhattan Başsavcısı Alvin Bragg konuyla ilgili son sözü söyleyecek. Bragg, konuyu “politikleştirmeyi” hedefleyen Cumhuriyetçilerin yoğun saldırısı altında. Eğer Bragg jurinin kararını uygulamaya karar verirse, eski başkan ve avukatı, karar ve iddianamedeki suçlamaların içeriği hakkında bilgilendirilecek. Trump’in Florida’dan New York’a nasıl geleceğini, teslim olacağını ve oradaki ön duruşma oturumuna nasıl katılacağını belirlemek için bir muzakere yolu başlayacak. Savcıların, Trump’ın gözlerden uzakta adliyeye girişini koordine etmek için onun ekibiyle iş birliği yapması muhtemel olsa da binanın içindeki yargı rotası değişmeyecek. Çalışanlar eski başkanın parmak izini alıp tutukluluğunun fotoğrafını çekecek ve “Miranda” hakları olarak bilinen hakları önünde okunacak. Buna göre Trump bir avukat isteme ve avukatının yokluğunda polisle konuşmama hakkına sahip olacak.

Eski başkanın, diğer sanıkların aksine, pozisyonuna saygı nedeniyle ellerinin kelepçeli olması pek olası değil. Ancak, yargıç huzuruna çıkmadan önce mahkemede bir bekleme odasında oturacak, yargıç daha sonra kendisine yöneltilen suçlamaları alenen okuyacak ve duruşma tarihine kadar kefaletle serbest bırakılmasına karar verecek.

Trump’a yöneltilen suçlamalar neler?

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2016 yılındaki seçim kampanyası sırasında porno yıldızı Stormy Daniels’la aralarında daha önce (2006) geçtiği iddia edilen cinsel ilişkiyle ilgili konuşmaması için sus payı ödediği ve ödemenin kampanya kaynaklarından usulsüz şekilde yapıldığı gerekçesiyle suçlanıyor. İlişkinin ayrıntıları, 2016 yılında, Trump’ın seçimlere adaylığını açıklamasının ardından Daniels’ın medyayla temasa geçmesiyle ortaya çıktı.

Daniels’in, Trump’ın başkanlık yarışına girmeden önce onunla bir ilişkisi olduğu ve 2016 başkanlık seçimlerinden önce 130 bin dollarlık sus payı aldığı iddia edilmisti. Bu kendi başına yasanın ihlali olarak görülmese de Trump’ın meblağı ödemek için kullandığı yöntem davacılar tarafından yasa dışı kabul edildi. Trump’s avukatı Michael Cohen, söz konusu ödemeyi kabul etmiş ve kendisinin aracı olduğunu söylemişti. Ancak Trump ve çevresindekiler Cohen’in bu konuda doğru söylemediğini iddia ediyorlar.

Bu, New York Eyaletinde küçük bir suç, ancak anlaşmanın seçim dönemine denk gelmesi önemli. Trump American seçmeni etkilemek için anlaşmanın gerçeğini saklamaya çalışmak ve seçim yasasını ihlal etmekle suçlanıyor. But the cezalandırılması gereken bir suçtur ve cezası para cezasından 4 yıl hapis cezasına kadar değişmekte.


.