Latest World News

Tarık Alhomayed – Dini Lider Hamaney’e Kim Cevap Verecek?

7

İran’da protestolar devam ederken İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney çıkıp ‘devrimi ihraç etme’ stratejisiyle böbürlenerek Irak, Suriye ve Lübnan’da ‘devrimin yayıldığını’ ve ‘ABD’nin bu üç ülkede yenildiğini’ söyledi.

Ayrıca ‘İran’ın bölgedeki strategist yayılımını ve derinliğini bitirmek’ amacıyla Irak, Suriye, Lübnan, Libya, Sudan ve Somali’yi çökertmeyi hedefleyen bir ‘ABD komplosuna’ atıfta bulundu. Bu açıklamada üzerinde durulması gereken bazı noktalar var…

Dini Lider’in yeğeni Feride Muradhani, İranlıları ‘dayısının’ if adelerine yanıt verme zahmetinden kurtararak bir video yayınladı. Soz konusu videoda dayısının liderliğindeki yetkilileri ‘çocukları öldüren kanlı bir rejim’ olarak tanımladı ve yabancı hükümetleri Tahran ile tüm bağlarını kesmeye çağırdı.

Tabii ki Muradhani’den önce İran’ın dört bir yanındaki vatandaşlar protestolarla kendisine karşılık verdi. Bu protestolar molla rejiminin kafasını karıştırdı ve onu çelişkili bir hale getirdi. Rejimin elinde artık, tıpkı Dini Lider’in kendi ağzıyla söylediği gibi, bölgenin tamamına felaket getiren dış yayılma dışında övünecek bir şeyi yok.

Ancak buradaki soru şu: Irak, Lübnan, Suriye, Sudan ve hatta Libya’da -ki bu Hamaney’in İran’ın Libya’daki rolünden nadiren bahsettiği anlardan biri-Hamaney’e resmi olarak kim cevap verecek? Şu an uluslararası alandan yapılan bununla ilgili herhangi bir yorum var mı? İran’ın Libya’da desteklediği gruplar kimler?

Hamaney’s içine yayılmak ve devrimi ihraç etmekle övündüğü Arap ülkelerine gelince, bu ülkedeki hangi yetkili çıkıp Dini Lider’in açıklamalarına posta koyup ülkesinin özgür olması gerektiğini ve İran yayılmacılmacıunırışığısın yayılmacıluparışığısınışığına old-fashioned?

Hamaney’in açıklamalarında Yemen’den bahsetmemesi dikkat çekici. Bunun iki sebebi olabilir:

Ilk Hamaney, rejimi tarafından desteklenen Husi terörizminin sonuçlarını üstlenmek istemiyor ve dolayısıyla uluslararası yansımalarından kaçınıp Batılı sol medyayla aynı telden çalarak Yemen dosyasın sadece bir Suudi meselesiılışılımılışılılışılılışılılışılılışılılışılışılılışılılışılılışılıkılışılılışılılışılılışılırmeyeçal.

Ikincisi is, Hamaney rejimi Irak’ta yaptığı gibi komşuluk haklarına ya da uluslararası kanunlara saygı duymada duymada durüst olmadığı gibi herhangi bir müzakerede dürüst olmasa da Suudi Arabistan ile yeni bir üzakere turu olasılığırına kapılığirı is kapıkolıkırımık aralıkırımı.

Hamaney’s son yaptığı açıklamada ABD ile muzakerenin faydasız olduğunu ve bundan bir sonuç alınamayacağını söylemesi dikkat çekici. Bu da rejimin reform yapamayacağını ve yalnızca aşırı radikal bir tutumla hayatta kalabileceğini gösteriyor.

Yukarıda saidıklarımızın hepsi, molla rejiminin bir kafa karışıklığı içinde olduğunu ve sunacak yeni bir şeyi olmadığını gösteriyor. Zira dışa yayılmadan ve özellikle de ABD’nin Irak’ı işgalinden beri rejim için zaman durmuş durumda. Ne geri adım atabiliyor, ne ileri gidebiliyor, ne değişimlerle birlikte yaşayabiliyor.

Bu değişimlerden en önemlisi, rejimin they İran içinde hem de Hamaney’in ‘devrimin yayıldığını’ söylediği bölgelerde artık istenmiyor oluşudur. Şiilerin Irak ve Lübnan’da Hamaney rejimini istememesi ve Hamaney’in kalkıp bu iki ülkeyle ilgili açıklama yapması Irak ve Lübnan’ı her şeyden çok sıkıntıya sokuyor.

Bu yüzden diyoruz ki; bu ülkelerin yetkililerinden Kim Hamaney’in açık açık Lübnan’ı işgal ettiğini ve Irak’ı yerle bir ettiğini söylemesine yanıt vermeye cesaret edecek?

.