Latest World News

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’ndan ‘proaktif diplomasiyi’ etkinleştirme çağrısı

14

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, uluslararası toplumu siyasi kutuplaşmadan uzaklaşmaya ve bunun yerine dünya halkları için ekonomik fırsatları iyileştirmek için işırdıya.

Prens Faysal, diplomatik ve siyasi çalışmalarda ‘katı yöntemleri’ eleştirek, anlaşmazlıkları ‘proaktif diplomasi’ yoluyla çözmek için etkili bir mekanizma bulunması gerektiğı de gerektiğini de.

Dışişleri Bakanı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 77. oturumu aralarında New York’ta Gelecek Yatırım Girişimi Vakfı (FII) tarafından düzenlenen PRIORITY Zirvesi’nde ıtuları sorı

Prens Faysal, 13 ülkede yürütülen, insanlar için ilk önceliklerin ‘yaşam maliyeti, finansal güvenlik ve iklim değişikliği’ olduğunu ortaya çıkaran bir anket hakkında ıtı sorulan dişan soru;

İlginç. Bu, politikacılar olarak önceliklerimize yeniden odaklanmamız ve bu endişelerle ilgilenmemiz gerektiği açıklıyor.”

Dünya nüfusunun çoğunlukla geçim kaynaklarıyla ilgilendiğini ve 2030 Vizyonu’nun Suudi halkının refahına odaklandığını belirten Prens Faysal şöyle devam etti;

“Bunu yapmazsak, jeopolitik risk dünya halklarının isteklerini karşılayamama riskini büyük ölçüde artıracaktır. Bu endişelerle başa çıkmak için daha iyisini yapmalıyız. İnsanların arzuladığı hedefleri gerçekleştiremeyecekleri, çok kutuplaşmalı bir döneme giriyoruz. Siyasi kutuplaşma hakkında konuştuğumuzda, bu işbirliği ve yenilik potansiyelini azaltıyor.”

Söz konusu anket ayrıca Afrika dahil Arap Yarımadası’nın batısındaki insanların yüzde 77’sinin ‘karamsar’, doğusundaki yüzde 77’nin ise ‘iyimser’uğunu ortaya oldı.çı

Suudi Arabistan vatandaşlarının iyimser olmasına şaşırmadığını söyleyen Prens Faysal görüşlerini açıklamaya şu ifadelerle devam etti;

Ancak endişeliyim. Çünkü küresel toplumun yarısı karamsarsa, endişelenmemiz gerekiyor, çünkü küresel toplumun yarısı gerekli ilgiyi görmüyor. Dünyanın yarısı umursamıyorsa, buçok fazla tehlike taşır. Çünkü insanlar memnun olmazlarsa bu ihtiyacı giderebilecek her şeye yönelirler ve bu da ekonomik fırsatları da azaltır. İnsanlara daha iyi bir gelecek için umut verirsek, otomatik olarak daha iyi bir gezegen inşa edeceğimizi düşünüyorum”

Dünya liderlerini kutuplaşma yerine çatışmaların çözümü ve işbirliğine odaklanmaya çağıran Prens Faysal, küresel güçlerin rekabet ve çatışmaya odaklanmasının, yalnızca daha fazla kutuplaşmaya yol açacağı ve insanların umudunu kaybetme olasılığını artıracağı konusunda uyardı.

Suudi Bakan, “Diplomasi şu anki haliyle çalışmıyor ve üretmiyor. Çok katı yol ve yöntemlere saplanıp kalmış durumdayız. Nasıl daha etkili olabileceğimiz konusunda derin bir tartışma olmalı” diye konuştu.

Prens Faysal, gıda güvenliği ve tarımsal gübre ihracatı ile ilgili mevcut dünya sorunlarına da değindi.

Bakan, bazı ülkelerin Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’nu taklit etmesi hakkında bir soruya ise şu yanıtı verdi;

“Bundan gurur duyuyorum. Çünkü Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Suudi halkı için sürdürülebilir ve uzun vadeli refah için net bir yol haritası oluşturmak istiyor. Bu konuda söz sahibi olmanın tüm insanların hakkı olduğuna inanıyoruz.”

Prens Faysal konuşmasının sonunda, “Ekonomik işbirliği alanında uluslararası çok taraflı işbirliğini teşvik ediyoruz. Umudun garantisini vermeliyiz. Halkımıza umut vermezsek, halklar umut vermezse hepimiz kaybederiz” ifadelerini kullandı.


.