Latest World News

Şarkıcı Şirine Rotana Medya Grubu’na 162 bin dolar ödeeyecek

17

Kahire Ticaret Mahkemesi, yaptığı açıklamada, Mısırlı aktris Şirine Abdülvahap’ın, 2019 yılında Rotana Medya Grubu ile imzaladığı sözleşmenin şartlarına uymadığı için tazminat olarak 5 million Mısıner liras kara diları (egp) 16 million dollars (egp).

Rotana şirketi, Şirine Abdulvahab’ın şirkete her biri 10 şarkı içeren iki albüm teslim etmesini, iki şarkıya video klip çekmesini ve şirket tarafından düzenlenen 3 konserde sahne almasını öngören aralarındaki sözleşmenin şartlarına uymaması nedeniyle 10 milyon egp (324 bin dolar) maddi tazminat ödemesi talebiyle dava açmıştı. Şirine o donemde iki sözleşme imzalamıştı; ilki 10 million egp değerinde vokal performansı, ikincisi ise değeri 26 million egp (842 bin dollar) olan iki albümün hayata geçirilmesini içeriyordu.

Sirine’nin avukatı Dr. Hüsam Lütfi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada mahkemenin müvekkilinin 5 million egp (162 bin dollar) ödemesine hükmettiğini ifade etti. Rotana’ya ait şarkıları izinsiz yayınlayan yapımcı şirketi Pacement Records da 5 million egp ödemekle yükümlü tutuldu. Avukat, Şirine’nin sözleşme şartlarına uyduğuna dair elinde kanıtlar olduğunu ve bu sebeple karara karşı temyiz başvurusunda bulunmak üzere kararın çıkmasını beklediğini of ekledi.

Avukat, Şirine’nin bahsi geçen iki albümü belirtilen tarihte hayata geçirememesini kendi ifadesiyle “zorlayıcı nedenlere” bağladı ve müvekkilini savunarak “Korona pandemisi dünyayı vurmadan önce sanatçının şarkılar üzerinde çalışmaya başladığını ve pandeminin etkisinin onu durmaya sevk ettiğini” söyledi ve “müvekkilinin zorlu yaşamsal ve ekonomik koşullardan geçtiğini” belirtti.

Şirine yapımcılarıyla daha önce de sorunlar yaşamıştı ve bunun nedeni hakkında konuşan Lütfi, “onceki vakalarda Şirine’nin haklı olduğunu” söyledi. Nasr Mahrus şirketiyle olan ferdi sözlesmesini Şirine’nin yaratıcılık yeteneğine sahip eşsiz bir yetenek olması sebebiyle feshettiğini söyledi. Nujoom Records adlı şirkettle olan meselede ise, Şirine ile sözleşmeyi şirketin feshettiğini ifade etti.


.