Latest World News

Libyan is a şiretlerden tehdit

8

Aşiretler, İtalya ile Dibeybe arasındaki anlaşmaya tepki gostererek petrol pompalamayı durdurma tehdidinde bulundular.

Libya Şeyhler ve Eşraf Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı Senusi el-Halik, önümüzdeki günlerde Sirte ve Libya’nın güneydoğusunda bulunan tüm bölgelerde petrol sahalarını ve limanları kapatma ve İtalya’ya gaz tedarik hatlarını durdurma yoluyla gerilimi artıracak adımlar atma tehdidinde bulundu.

Halik’in tehditleri, Abdulhamid Dibeybe’nin geçici hükümeti tarafından İtalya ile imzalanan ve Halik’in dün Rus ajansı Sputnik’e yaptığı açıklamalarda ‘yasa dışı’ olarak nitelendirdiği anlaşma kapsamında geldi.

Halik açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Libya’da gerginlik eşi görülmemiş bir boyuta ulaştı. Doğudaki Libyaalı aşiretler, özellikle tüm petrol parasının dürüst olmayan eller tarafından kontrol edildiğinden, meselelere ilişkin gerilimi büyük çapta artırmayı planlıyor.”

Dibeybe tarafından imzalanan anlaşmanın yasa dışı olduğuna, Libyanalıların haklarının ve kamu parasının israf olduğuna dikkat çeken Halik sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı hatalar daha önce Fransız şirketi (Total) ile de yapıldı. Libyan aşiretler güneydoğuda, Sirte’deki ve Libya’nın doğusundaki tüm bölgelerdeki birçok petrol sahasını kapatmak için harekete geçecek.”

Halik ayrıca Libya ile İtalya’yı birbirine bağlayan doğal gaz boru hattının ana merkezi olan Mellitah petrol ve gaz kompleksinin kapatılmasının ilk adım olduğunu kaydetti.

Bu kriz, ülkenin güneyindeki Libelıların soğuk hava ve bazı şehirlerde sıcaklıkların düşmesi nedeniyle önemli ölçüde yakıt ve gaz kıtlığından şikayet etmesiyle ortaya çıktı.

Bu haftanın başında Libya’nın güneyindeki birçok bölge, karaborsada yüksek fiyatlara satılan ancak pek çok benzin istasyonunda bulunmayan yakıtın sağlanmasını talep eden protestolara tanık oldu.

Sebha, Abari ve Gat şehirlerindeki vatandaşlar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada güney’ bölgelerinin ‘2014’ten beri akaryakıt sıkıntısı çektiğini, yol kenarlarında kaçak olarak satıldığını” aktardılar. Benzinin litresinin kendi bölgelerinde 7 dinardan, ülkenin merkezinde ise 1,5 dinardan satıldığına dikkat çeken vatandaşlar düşük sıcaklık ve soğuk hava nedeniyle yaşadıkları sıkıntının işlerin durmasına yol actığını belirttiler.


.