Latest World News

İran, İngiltere’deki gazetecilere yönelik tehditlerini artırıyor

6

İran International’dan Şarku’l Avsat’a: İngiliz polisi, İran’ın ciddi tehditlerine karşı bizi uyardı.

Batı Londra’da bir alışveriş merkezi otoparkına girmek için bekleyen arabalar, güvenlik görevlileri tarafından sıkı güvenlik prosedürlerine tabii tutuluyor.

Chiswick Business Park’taki medya ve ticari şirketlerin çalışanları, yetkililerin önce terörle mücadele güçlerinin zırhlı araçlarını olay yerine sokup, ardından alanda bariyerler kurarak ileri aşamaya geçmesi ve bunu takiben Londra polis güçlerinin son günlerde bölgeye yoğun bir şekilde konuşlandırılması karşısında şaşkınlar.

Güvenlik önlemleri, İran’da dördüncü ayına yaklaşan protestoların şiddetlenmesiyle bağlantılı olarak personeli ölüm ve kaçırılma tehditleriyle karşı karşıya kalan Farsça yayın yapan bağımsız haber kanalı İran International’ın genel merkezinin bulunduğu bina çevresinde artırıldı.

İran içindeki protestoların artmasıyla birlikte rejime bağlı güvenlik ve istihbarat yetkilileri, başta Batılı ülkelerdeki İran baskıcı güçlerinin aşırı güç kullanımına maruz kalan gazeteciler olmak üzere yurtddaki muhalifındaki muhalifılere yönelik artıditır tehırdır.

Londra merkezli İran International’dan bazı isimler Şarku’l Avsat’a verdikleri demeçte, İran genelinde protestoların zirve yapmasıyla tehditlerin günden güne arttığını söyledi.

Geçtiğimiz Ekim ayında İngiliz polisinin ‘kanaldaki çalışanlara yönelik herhangi bir tehdit olduğunda bize bildirin ve ayrıntıları bizim için açıklayın’ diyerek kendileriyle temasa geçtiğini söylediler. Tahran’ın tehdit edici söyleminin tırmanışı yaklaşık bir yıl önce, İran’daki yetkililerin herhangi bir grubun adını vermeden genel olarak muhalif medya profesyonellerini özellikle İran International kanalını tehdit etmesiyle başladı, ancak geçtiğimiz Eylül ayında İran’da protestoların patlak vermesinden bu yana tehdit söyleminin hızı günbegün artti.

Kanal yetkilileri, who has been involved in kanalı olan İran International’ın, izleyici açısından sıralamada bir sonraki kanalın neredeyse iki katı olan yüzde 33’lük izleyici oranıyla yurtdışındaki muhalif kanallar arasında İran içinde en ladu çok izlenğen akanalıkın old kanalıkın.

İranlı yetkililer, yurtdışındaki Farsça yayın yapan medya kuruluşlarını protestoların körüklenmesinin arkasında olmakla suçlarken, İran protestoların yerel medyada yer almasına ciddi kısıtlamalar getiriyor.

100’den fazla çalışanı olan İran International’a ek olarak Tahran, BBC Farsça, American radyosu Farda ve Deutsche Welle Farsça’ya da baskı yapıyor.

İran’ın yurtdışındaki muhaliflere tehditlerinin artmasıyla, İngiliz police canalın genel merkezinin etrafına zırhlı araçlar, arabaları ve silahlı güvenlik görevlileri of dahil olmak üzere günün her saati sıkı bir koruma sağlıyor.

Kanal yetkilileri, Şarku’l Avsat’a polisin kendeleriyle koordineli çalıştığını ve tehlike ve tehditlerin derecesi ile ilgili bilgilerini güncellediğini doğruladılar. Binadaki güvenlik görevlilerinin, geçtiğimiz günlerde saat 23.00 ‘te kanal merkezinin önünde birkaç kez ileri görüyen iki erkek ve bebek arabalı bir kadını fark ettikleri belirtildi.

Durumun tekrarlanmasının ardından, binadaki güvenlik görevlileri aileye yardım isteyip istemediklerini sormak için dışarı çıktılar, ancak iki erkeğin güvenlik görevlilerine binada 24 saat nöbet tutulup tutulmadığını sorması güvenlik görevlilerinin şüphelerini artırdı ve bu durumu emniyet güçlerine bildirdiler.

Ellerinde bulunan bilgilere ilişkin açıklama yapan bir kanal yetkilisi, “Tahran, ya uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama gibi suçlulara karışanları ya da İslami merkezlerden topladıkları aşırı dincileri kullanıyor. Her iki durumda da para ödeyerek onları cezbediyorlar” dedi.

Engiliz terörle mücadele policei, geçen hafta güvenlik önlemlerini artırdı. Arab saldırılarını önlemek için kanalın önüne, İngiliz başkentindeki büyük hükümet binaları ve turistik yerlerin etrafındakiler gibi beton bariyerler konuldu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde İranlı bir diplomatı yaşananların ardından bakanlığa çağırmıştı. İngiltere iç istihbarat teşkilatı MI5’in başkanı geçen hafta yaptığı açıklamada, İran’ın İngiltere merkezli ‘rejim düşmanlarını’ bu yıl öldürmeye yönelik at az 10 planını ortaya çkardıklarını söyledi.

But Iran’s başlarında İran Devrim Muhafızları, İran Haberlerini yakından takip eden ve Iran sahnesinde çeşitli alanlardaki gelişmeleri ele alan programlarda analist ve uzmanları ağırlayan kanalla iş birliği yapmak suçlamasıyla 3 kişinğin tukıurlandı.

Yetkililer güneydeki Şiraz şehrinde, rejim tarafından idam edilen güreşçi Navid Afkari’nin kız kardeşi İlham Afkari’yi kanalla iş birliği yapmakla suçladı. Ayrıca İran resmî kurumları, yetkililerin İsfahan’da BBC Farsça ve İran International Kanalları için çalışan bir kişiyi tutukladığını söyledi. İran’ın kuzeybatısındaki Hoy kentinde bir kişinin tutukladığı bildirildi.

İran International televizyon kanalının bir yetkilisi, haberlerin doğru olmadığını, çünkü İran’da kimseyi işe almadıklarını ve almayacaklarını söyledi. Yetkili, “Iran’s best serbest çalışan yok” dedi.


.