Latest World News

HDP’den Kılıçdaroğlu için destek kararı

15

6’lı masa olarak bilinen Millet İttifakı temsilcileri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuru yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, adaylık başvurusunun ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Demokrasimiz gereği genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecektir. Bugün Millet İttifakı’nın sayın üyeleriyle birlikte Yüksek Seçim Kurulu’na geldik, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık başvurusunu gerçekleştirdik. Milletimize, ülkemize hayırlı uğurlu olsun.”

Kılıçdaroğlu aynı zamanda Kılıçdaroğlu, Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) and Top Plumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) by Araya geldiği Emettik’s lid Özgürlikü eden Halkların Demokratik Partisi’nden de (HDP) güçlü bir destek aldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde a day çıkarmayacaklarını duyurdu.

Bu adımın, Kılıçdaroğlu’nun, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı sansını artırdığı düşünülüyor.

HDP, en az 6 buçuk milyon seçmen tarafından desteklenirken, liderliğini yaptığı koalisyonla birlikte bu sayı yaklaşık 7 milyon seçmene ulaşıyor.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yüzde 12 ile 15 bandında oy alma potansiyeline ulaşacağı tahmin ediliyor.

Participants a day today, Thursday, 23 March. Diğer adaylar için de 27 Mart saat 20.00 ‘ye kadar sürecek 100 bin imza toplama işlemi başladı.

YSK, cumhurbaşkanlığı adaylığı başvurusunda bulunan 18 isimden 3’ünün başvurusunu reddetti.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, hafta başında Meclis’te HDP’yi ziyaret etti.

Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu ile HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar düzenlenen basın toplantısında konusan Kılıçdaroğlu, “Parti kapatılması, 21. yüzyılındayız hala bunun arayışlar doğru değil” dedi.

Ote yandan, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), HalkTV, Tele1, Fox, ShowTV and Habertürk canallarına cezai yaptırım uyguladı.

RTÜK, Selahattin Demirtaş’ın öykü kitabı Dad’ın tanıtıldığı Halk TV’ye ‘suçluyu övmekten’ yüzde 5 para ve 5 kez de program durdurma cezası verdi.

Tele 1 kanalı, sunucu Merdan Yanardağ’ın, “Irkçı-faşizan bir parti ile işbirliği yapan AKP’dir” şeklindeki sözleri nedeniyle yüzde 3 para cezası aldı.

ShowTV’ye is, Kızılcık Şerbeti dizisindeki kadın istismarı ve şiddet sahneleri nedeniyle 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uygulandı.

Habertürk TV’ye de yayında küfür edildiği ve FOX TV’ye gerçeklik ve doğruluk ilkelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle idari para cezası uygulandı.

CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşcı konuya ilişkin açıklamasında, “RTÜK, seçim öncesi eleştirel yayın yapan yayıncıları hizaya getirmeyi hedeflediğini, aldığı bu kararlarla çok net gösterdi” dedi.


.