Latest World News

Fransa’dan, “Rusya’nın Afrika politikasını paralı askerlerle yürüttüğü” iddiası

15

Fransa, Rusya’nın Afrika politikasını “paralı askerlerle” yürüttüğünü ileri sürdü.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, yaptığı basın toplantısında, Rusya’nın Afrika’da “siyasi neokolonial konuşlanmada” bulunduğunu söyledi.

Legendre, AA muhabirinin sorduğu soruya cevaben, Rusya’nın Afrika politikasını “paralı askerle” yürüttüğünü ve bunun Afrika halklarının güvenliğini tehlikeye attığını iddia etti.

Ukrayna-Rusya Savaşı’na değinen Legendre, Fransa’nın ve diğer NATO Müttefiklerinin, Rusya’ya karşı savaşta olmadığının altını çizdi.

Legendre, Ukrayna’da artan gerilimin bu ülkenin sivil altyapılarına saldıran Rusya’dan kaynaklandığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün açıklamaları

Fransız Dışişleri Sözcüsü’nün bu sözleri, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın dün, “Fransa’nın, Afrika kıtasındaki ülkelere sömürgeci geçmişiyy gel davran sergilediğine” ilişinevaış yorumlarıben.

Zaharova, dün, Moskova’da düzenlediği basın to plantısında, “Afrika kıtasındaki Fransız sömürgeciliği sona erdi. Africa ülkelerinin herhangi bir kararı almaları için birine, özellikle Francesa’ya sormaları gerektiği dönem sona erdi.” demo.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Rusya’nın, Africa ile Fransa’nın etkisi dışında ilişkiler kurduğunu belirtmişti.

Macron’un “Ukrayna’ya savaş uçak sevkiyatının durumu gerginleştirmeyeceği” yönündeki açıklamasını da değerlendiren Zaharova, bunun “saçmalık” olduğunu söylemişti.


.