Latest World News

FIFA, Portekiz’in golünü kimin attığını topta kullanılan teknolojiyle tespit etti

8

FIFA, Portekiz-Uruguay made the adidas topunda bulunan sensor ve teknoloji sayesinde atılan golün Cristiano Ronaldo’nun olmadığını doğruladı. Maçın ilk golünün Portekizli orta saha oyuncusu Bruno Fernandes tarafından atıldığı tespit edildi.

Maçın 54’üncü dakikasında Fernandes’in sağ kanattan ceza sahasına gönderdiği topa kale önünde Ronaldo yükseldi ve meşin yuvarlak ağlarla buluştu.

Ronaldo, golü kendi atmış gibi sevinirken golün Fernandez’in lehine sayılması açıklanınca alaycı bir şekilde güldüğü görüldü.

Spor sitesi Goal’e göre FIFA, golün neden Fernandez’e verildiğini açıkladı. FIFA acıklamasında, Portekiz-Uruguay maçında kullanılan Adidas topunda teknoloji sayesinde maçın ilk golü sırasında Ronaldo ile top arasında temas olmadığının kesin olduğunu belirtek topun içindeki 500 IMU sensörünün kesin tesin vurabilıdi.

Bu karar, Fernandez’in Uruguay’a karşı 2-0 galibiyetinde kendisine verilen ilk gole ilişkin açıklamasından sonra geldi. Fernandez acıklamasında, golün Ronaldo tarafında da atılmış olabileceğini ancak önemli olanın Portekiz’in FIFA Dünya Kupası’nda ikinci tura katılması olduğunu dile getirdi.

Portekiz, Katar’da Düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda oynadığı ilk iki maçı da kazandı.


.