Latest World News

Avustralya sahilinde yaklaşık 200 pilot balina öldü

7

Tazmanya Doğal Kaynaklar ve Çevre Departmanı’ndan yapılan açıklamada Ocean Beach’te karaya vuran 230 balinanın pilot balinalar olduğu ve 35 tanesinin hala hayatta olduğu kaydedildi.

Havadan çekilen görüntüler, Okyanus Sahili boyunca dağılmış, Güney Okyanusu’nun kumla birleştiği su hattında bu sıkışmış düzinelerce parlak siyah memelinin korkunçüsöster.

Yerel halk, kurtarıcılar gelene kadar balinaların bazılarını battaniyelerle örttü ve onları hayatta tutmak için üzerlerine kovalarca deniz suyu döktü. Bölge halkından balinalara müdahale edilmici istendi ve “Balinalar, ölmüş olsalar bile korunan bir türdür ve müdahale etmek suçtur” açıklaması yapıldı.

Eyaletin Yaban Hayatı Operasyonları Direktörü Brenden Clark, “Plajda yaklaşık 35 canlı balinamız var ve asıl odak noktası bu hayvanları kurtarmak ve onları suya bırakmak olacak” dedi.

Clark, yaptığı açıklamada “Ne yazık ki, bu konuda yüksek bir ölüm oranına sahibiz. Çevresel koşullar ve açıkta kalan batı kıyısı Ocean Beach’te sörf yapmak kesinlikle hayvanları olumsuz etkiliyor” dedi.

Kurtarma ekipleri, mahsur kalmasından sonra bir balinayı okyanusa geri getiriyor (AFP)

Kurtarma esnasında cankurtaranlar genellikle suda bekler ve memelileri derin suda yüzdürmek için kemer kullanırlar. Ancak yetkililer, kurtarma faaliyetinde bir su ürünleri yetiştiriciliği şirketinin mekanik yardımını kullanarak yeni bir teknolojiyi test edeceklerini söyledi.

İki yıl önce, yakınlardaki Macquarie Limanı, 500 pilot balina burada mahsur kaldığı zaman, ülkenin şimdiye kadarki en büyük toplu olarak karaya oturma olayına sahne oldu.

O zamanlar, Tazmanya’nın soğuk sularında günlerce çalışan onlarca gönüllünün balinaları kurtarma çabalarına rağmen, 300’den fazla balina ölmüştü.

Tazmanya’nın kuzeyindeki Kral Adası’nda dün de 14 genç kaşalot balinası karaya vurmuştu.

Havadan alınan görüntüler, okyanusun sahil kısmında sığ su hattında sıkışmış düzinelerce parlak, siyah balinaları gösteriyor.

Clark, karaya oturmaya neden olan koşulların balinalar için son zamanlarda, memelilerin “çok daha korunaklı sularda” olduğu iki yıl öncesine göre daha zoruğunu kayde oldtti. Balinaların neden karada mahsur kaldığına dair ipuçlarını aramak için otopsiler yapılacak, ancak bilim adamları hala neden toplu olarak karaya oturduklarını tam olarak anlamış değiller.

Bilim insanları, balinaların yiyecek aramak için kıyıya çok yakın geldiklerini öne sürdüler.

Boyları altı metreden fazla olabilen pilot balinalar oldukça sosyal oldukları için tehlikeli bölgelerdeki diğer balinaları takip ediyorlar.

Bu takip bazen yaşlı, hasta veya yaralı balinalar kıyaya yüzerken meydana gelir. Zor durumda olan bu balinanın grubu, tehlike sinyallerine yanıt vermek amacıyla kendisini takip ediyor.

Koruma programından bir yetkili, “Sahilde hayatta kalan yaklaşık 35 hayvanımız var ve bu sabah birincil odak bu hayvanların kurtarılması ve serbest bırakılması olacak. Maalesef, yüksek bir ölüm oranına sahibiz” dedi.

Çevresel koşulların ve Ocean Beach’teki sörf aktivitelerinin hayvanlara zarar verdiği düşünülüyor.

Kitlesel karaya vurmaların nedeni hala tam olarak anlaşılabilmiş değil.

Bilim insanları, kabuklularla beslenen balinaların kıyıya çok yakın beslendikten sonra güçlü bir ters akım nedeniyle sahile vurmuş olabileceklerini düşünüyor.

Altı metre uzunluğa ulaşabilen pilot balinalar, oldukça sosyal hayvanlar ve tehlikeye giren bir balinayı diğer arkadaşları takip etme eğiliminde olabiliyor.

Yerel halk, balinaları kumsalda keşfettikten sonra hayatta kalmalarını sağlamak için battaniyelerle örttü ve onları kovalarla suladı.

İki yıl önce de yakınlardaki Macquarie Limanı’nda, neredeyse 500 pilot balinanın dahil olduğu, ülkenin şimdiye kadarki en büyük kitlesel karaya vurma olayı yaşanmıştı.


.