Latest World News

ABD Kongresi, Tahran’a yönelik ‘koordineli’ yaptırımları güçlendirecek

10

ABD Senatosu’ndaki bir group Demokrat ve Cumhuriyetçi Milletvekili, Washington’ın Tahran’a yönelik yaptırımlarını güçlendirmeyi öngören bir karar taslağını senatoya sundu. Her iki partiden 33 milletvekili tarafından sunulan karar taslağı, ABD yönetimini “Iran’daki göstericilerin şiddetle bastırılmasından sorumlu yetkililer ve grouplara ilave yaptırımlar uygulamak için uluslararası çabalar yoğunlaştırmaya” çağırırı.

Karar taslağı ayrıca, özel sektörü ve ABD hükümetini, “İran vatandaşlarının dünyayla ve birbirleriyle iletişim kurma konusunda ihtiyaç duydukları araçlara sahip olabilmeleri için” iletişim ve İnternet özgürlüğünü geliştirmeye yönelik ek destek sağlamaya teşvik ediyor.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Bob Menendez, taslağın sunumunda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Protestocuları herhangi bir yasal süreç olmaksızın acımasızca infaz eden İran rejimi, acımasız baskısını azaltma yönünde hiçbir işaret göstermedi. Göstericileri desteklemek onları uluslararası toplumda ön plana çıkaracaktır. Bu cesur İranlıların fedakarlıklarını unutamayız.”

Demokrat senatör, uluslararası toplumun geçtiğimiz pazartesi günü koordineli yaptırımlar uygulamak, İran’ı uluslararası alanda izole etmek ve İranlıların rejimin kendilerine uyguladığı yasağı aşmaları için ihtiyaç duyduğu teknolojiyi sağlamak hedefiyle attığı adımları övdü.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’ndeki kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch, ABD’nin Tahran’a yönelik yaptırımlarını çeşitli alanlarda sıkılaştırmanın öneminden bahsetti.

“Iran’ın Rusya ile is birliğine” atıfta bulunarak, Biden yönetimini çeşitli alanlarda “bu tehlikeli iş birliğini ele almaya” çağıran Risch, ayrıca İran’daki kadınları sistematik olarak hedef alan rejimle yüzleşme vurgusu yaptı.

ABD’li Cumhuriyetçi Senator Marsha Blackburn ise Risch’in yaklaşımına katılarak şunları söyledi: “Biden yönetimini İran hükümetine ek yaptırımlar uygulamaya ve İran’da internet in engellenmemesini sağlamak için çaba göstermeye çağırıyoruz. İran’a ve dunyaya ‘ABD, yaşananları izliyor ve özgürlüklerin alenen bastırılmasına müsamaha göstermeyecek’ şeklinde açık bir mesaj vermemiz önem arz ediyor.”

Temsilciler Meclisi karar taslağını 420 milletvekilinin çoğunluğunun onayı, birinin muhalefetiyle kabul etti. Bu, yeni oturumunun ardından Konsey’e sunulan ilk yasa tasarılarından biri oldu. Iran rejiminin göstericileri orantısız güç kullanarak bastırması ile ilgili dosyada Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ortak bir fikir benimsediler.

Cumhuriyetçi Temsilci Claudia Tenney, bu destek hakkında şunları söyledi: “Temsiler Meclisi, can rejim onlara karşı şiddetli baskısını sürdürürken, cesur göstericilere desteğini tek bir sesle ifade etti.”

ABD’li Milletvekilleri, ABD yönetimini, İran rejimine yönelik yaptırımları azaltmamaya ve Kongre tarafından bu kapsamda onaylanan tüm yaptırımları hayata geçirmeye çağırdı.


.