Latest World News

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Çin henüz Rusya’ya ölümcül silah teslim etme çizgisini aşmadı

11

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken dün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, Çin’in Ukrayna savaşında Rusya’ya ‘ölümcül silah teslim etme çizgisini henüz aşmadığını’ açıkladı.

Blinken’in bu açıklaması, Washington’da Senato huzurunda yaptığı konuşma sırasında bir soruya yanıt olarak geldi. “Şimdiye kadar bu çizgiyi aştıklarını görmedik” diyen Blinken, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’da savaşması için silah talebini değerlendirdiği konusunda haftalardır uyarıda bulunuyor. Gelen bilgiler, Çinli şirketlerin Moskova’ya sınırlı miktarda sevkiyat gönderdiğini gösteriyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping bu hafta Moskova’yı ziyaret etti ve Rusya’nın saha kuvvetlerini yeniden bir araya getirmek için ateşkesten yararlanacağından korkan Washington tarafından tepki çeken bir ateşkes önerisi sundu.

Çin ile ilgili olarak açıklamada bulunan Blinken, “Diplomatik, siyasi ve bir dereceye kadar Rusya’ya maddi destekler, bu savaşı sona erdirme konusundaki çıkarlarımıza kesinlikle aykırı” dedi. Blinken, ABD’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından verilen tutuklama emrinin ardından diğer ülkeleri ziyaret etmesi halinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i iade etmeye teşvik edeceğini belirtti. Mahkemenin herhangi bir üyesinin sorumlulukları olduğuna ve onları yerine getirmesi gerektiğine inandığının altını çizdi.

Bu açıklama, ABD topraklarına ayak basarsa Putin’in tutuklanması gerektiğini söyleyen Cumhuriyetçi Senator Lindsey Graham’ın sorularına yanıt olarak geldi. Blinken, Putin’in ABD’yi ziyaret etmesini beklemediğini belirtti. ABD, Afganistan’da işlenen Amerikan suçlarıyla ilgili soruşturmaları nedeniyle ABD eski Başkanı Donald Trump yönetiminin eski savcısına yaptırım uygulama kararı aldığı UCM’nin bir üyesi değil.

Rusya, zirvesini Kasım ayında San Francisco’da yapacak olan Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu’nun (APEC) bir üyesi. Ancak ABD’nin zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i davet etmesi pek olası değil.


.